Yeni Günlük Süreğen Baş Ağrısı

Yeni Günlük Süreğen Baş Ağrısı
Yeni Günlük Süreğen Baş Ağrısı

Yeni günlük Süreğen baş ağrısı (YGSB), nadir görülen bir kronik baş ağrısı bozukluğudur. YGSB semptomları çok aniden başlar ve orta ile şiddetli arasında değişir. Tehlikeli bir durum değildir, ancak semptomlar aylarca sürer ve hayatınızı ve rutin faaliyetlerinizi büyük ölçüde bozabilir. Bu durumun çoğu vakasının tedavisi de zordur.

YGSB’nin birincil ve ikincil olmak üzere iki ana formu vardır.

Birincil YGSB : Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve uzmanlar buna genellikle “idiyopatik” NDPH adını verir, yani uzmanlar bunun neden olduğunu belirleyemez.
İkincil YGSB : Bu, YGSB’nin başka bir durum veya hastalıkla bağlantılı olarak veya bu hastalık nedeniyle, en yaygın olarak viral bir hastalık olduğu zamandır.
Yeni günlük süreğen baş ağrısı kimleri etkiler?
YGSB herkesi etkileyebilir, ancak kadınlarda ve doğumda kadın olarak atanan kişilerde daha yaygındır. Çocuklarda ve gençlerde, özellikle 10 ila 18 yaşları arasında daha sık olabilir, ancak yine de her yaşta mümkündür.
Yeni günlük kalıcı baş ağrısı ne kadar yaygındır?
YGSB’nin ne kadar yaygın olduğuna dair sınırlı araştırma var, ancak mevcut veriler bunun nadir olduğunu gösteriyor. Norveç ve İspanya’dan gelen mevcut en iyi araştırmalar, her 100.000 kişiden 30 ila 100’ünde olduğunu gösteriyor.

Yeni günlük süreğen baş ağrısı vücudumu nasıl etkiler?
YGSB tipik olarak beyninizi doğrudan etkiler. Ancak migren benzeri özellikler gösterdiğinde ışık hassasiyeti, ses hassasiyeti, baş dönmesi, mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir.

Yeni günlük süreğen baş ağrısının belirtileri nelerdir?
YGSB semptomları benzersiz değildir, ancak bazıları alışılmadık bir şekilde ortaya çıkar.

Uzun ömürlüdürler. YGSB teşhisi için bir gereklilik, baş ağrınızın en az üç aydır olmasıdır.
Ağrı sabittir . Uzmanların çoğu, YGSB’yi bir kez başladıktan sonra kesintisiz ağrı olarak tanımlar.
Ne zaman başladığını hatırlıyorsun . Uluslararası Baş Ağrısı Derneği’nin resmi yönergeleri, Uluslararası Baş Ağrısı Bozuklukları Sınıflandırması, baş ağrısının ne zaman başladığını hatırlamanızı gerektirir. Bu, bir sağlık uzmanının yalnızca, nerede olduğunuz ve ne yaptığınız da dahil olmak üzere baş ağrısının tam olarak ne zaman başladığını hatırlayabiliyorsanız YGSB’yi teşhis edeceği anlamına gelir.
Ağrı genellikle orta ila şiddetlidir . YGSB’li kişilerde genellikle orta derecede veya daha kötü ağrı vardır. Ağrı da sürekli olduğu için kişinin hayatını ve aktivitelerini ciddi şekilde bozma potansiyeli vardır.
YGSB ile ortaya çıkan baş ağrıları, standart gerilim tipi baş ağrıları, migren gibi görünebilir veya her ikisinin özelliklerine sahip olabilir.

Gerilim baş ağrısı semptomları şunları içerebilir:

Başınızın her iki tarafında ağrı.
Ağrı, başınızın içinde veya çevresinde basınç veya sıkışma hissi verir.
Ne yaptığınıza bağlı olarak ağrı kötüleşmez.

Migren özellikleri şunları içerebilir:

Başınızın bir tarafında ağrı.
Zonlama, nabız atma veya çarpma gibi hissedilen ağrı.
Fotofobi (hassasiyet veya ışıktan kaynaklanan ağrı).
Fonofobi (seslerden kaynaklanan hassasiyet veya ağrı).
Mide bulantısı ve kusma
baş dönmesi
Görsel auralar .

Yeni günlük süreğen baş ağrısı nasıl teşhis edilir?
YGSB teşhisi çok adımlı bir süreçtir.

İlk adım, ne kadar süredir baş ağrısı çektiğiniz, ne zaman başladığı ve bundan ne hissettiğiniz dahil olmak üzere semptomlarınız hakkında bilgi toplamaktır.
İkinci adım, baş ağrısının diğer nedenlerini ekarte etmektir.
İlk adım genellikle bir sağlık uzmanının sizinle konuşmasını ve size sorular sormasını içerir. Sinir sisteminizle ilgili herhangi bir problemin belirtilerini kontrol etmek için nörolojik bir muayene de yapabilirler.

İlk adım tamamlandıktan sonra, sağlık uzmanının YGSB için başka bir neden olmadığından emin olması gerekir. Bu çok önemlidir çünkü YGSB diğer nörolojik durumlarla pek çok semptomu paylaşır.

Üç aylık gereksinime ulaşmadan önce teşhis İnsanların YGSB’ye sahip olmak için üç aylık gereksinime ulaşmadan önce tıbbi yardım araması yaygın bir durumdur. Bu durumlarda, sağlayıcınız tüm aynı teşhis adımlarını uygulayacak ancak teşhisi kesinleştirmeyecektir. Bu durumlarda, sağlayıcınız size “olası YGSB” teşhisi koyacaktır. Semptomlarla üç aya ulaştığınızda, size resmi olarak YGSB teşhisi koyabilirler.

Yeni günlük süreğen baş ağrısı nasıl tedavi edilir ve tedavisi var mıdır?

YGSB genellikle tedavisi zor bir durumdur. Bu durumun bazı vakalarının, özellikle migren benzeri semptomları olanların tedavisi daha kolaydır. Gerilim baş ağrısı vakalarının tedaviye direnç gösterme olasılığı daha yüksektir. YGSB’nin semptomlar başladıktan yıllar sonra değil daha erken tedavi edildiğinde tedaviye yanıt verme olasılığı daha yüksek olduğundan, zaman da bir faktördür.

Uyguladığımız Solüsyon Enjeksiyonları tedavisi ile tedavi uygulamaktayız ve başarılı sonuçlar almaktayız.