Küme Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Küme tipi baş ağrısı hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Ağrı periyotlarının uzaması ve ağrısız geçen zamanın kısalması yaşamı çekilmez hale getirebilir. Etkin bir küme tipi baş ağrısı tedavisi ile baş ağrısı atakları daha kısa ve daha az şiddetli hale getirilebilir. Dolayısıyla küme baş ağrısı şikayeti olan kişiler doktora başvurmalı ve hem akut hem de önleyici tedavilerini aksatmadan uygulamalıdır. Migren Doktorum Kliniğinde, küme tipi baş ağrısı tedavisi için özel solüsyon enjeksiyonları yapılmaktadır. Tedavi öncesi ve tedavi sürecinde hastalar ile Uzm. Dr. Ahmet Dalmızrak ilgilenmektedir.
Küme Tipi Baş Ağrısı Nedir?
Küme tipi baş ağrısı nadir görülmesine rağmen en ağrılı baş ağrısı türlerinden biridir. Ağrı o kadar şiddetli olabilir ki hastanın bu ağrıya dayanması kimi zaman çok güç olabilir. Küme tipi baş ağrısı, yalnızca tek taraflı olarak göz çevresinde gelişen, bazı dönemlerde sık tekrarlamasına rağmen aylarca hiç görülmeyen ağrılardır. Kimi zaman geceleri uykuya daldıktan 1-2 saat sonra da başlayabilen bu küme tipi ağrılar, alın ya da göz üzerinde başlayarak yanağa doğru yayılan çok şiddetli ağrılardır. Ağrı esnasında gözlerde yaşarma ve kızarma, göz kapağında düşüklük gibi belirtiler görülebilir. Küme tipi baş ağrıları ortaya çıktıktan sonra yarım saat ve 1 saat arasında geçse de ilerleyen saatlerde yeniden tekrarlar. Bu tür periyodik ataklar gün içinde ve takip eden haftalarda belirli aralıklarda devam eder. Ağrının şiddeti bazı zamanlar dayanılması çok zor hale gelebilir.
Küme tipi baş ağrıları migren ağrıları ile karıştırılabilir. Migren ağrısı yaşayanların ağrı süresince karanlık ve sessiz ortamlarda uzanmak istemesinin aksine, küme tipi ağrılar yatış halinde güçlendiği için, bu ağrıları yaşayan kişiler ayakta kalmayı tercih ederler. Küme tipi baş ağrıları, ağrının belirli bir zaman diliminin içinde kümelenmesi nedeniyle bu şekilde anılır. Küme tipi baş ağrısı sıklıkla erkeklerde ortaya çıkar. Ağrı dönemleri bir aydan dört aya kadar devam edebildiği gibi, küme dönemleri arasında aylarca hatta yıllarca boşluklar olabilir. Migren ya da gerilim tipi baş ağrıları stres ya da hormonal değişimler ile tetiklenebilirken, küme tipi baş ağrıları herhangi bir tetikleyici ile bağlantılı değildir.
Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri
Küme baş ağrısı aniden başlar. Migrenin aksine ağrı öncesinde mide bulantısı gibi uyarı belirtileri görülmez. Küme tipi baş ağrısı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
• Göz çevresinde veya arkasında ağrı (ağrı boyna, yüze de yayılabilir),
• Tek taraflı ağrı,
• Huzursuzluk, uykusuzluk,
• Aşırı göz yaşarması,
• Ağrıyan taraftaki gözde kızarıklık, şişme,
• Ağrıyan tarafta burun akıntısı ya da tıkanıklığı,
• Ağrıyan tarafta alın ve yüzde terleme,
• Yüzde solukluk veya kızarıklık,
• Etkilenen taraftaki göz kapağında düşüklük.
Küme baş ağrısı yaşayan kişiler otururken ya da yürürken öne ve arkaya doğru sallanma hareketi yapabilir. Bazı küme baş ağrısı yaşayan kişilerde migrende olduğu gibi ışık hassasiyeti görülebilir. Bu hassasiyet genelde tek gözde oluşur.
Küme Baş Ağrısı Tedavi Solüsyonu Enjeksiyonları
Küme baş ağrısı tedavi solüyonu enjeksiyonları, hazırlanan ilaç karışımlı bir solüsyon olup küçük iğne enjeksiyonları ile uygulanan bir tedavidir. Uygulanan tedavide vücuda zararlı olabilecek bir madde bulunmamaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte sadece enjeksiyon yerlerinde şişlik gelişmekte bu ise birkaç gün içinde tamamen geçmektedir. Vücutta tedaviye ait herhangi bir iz kalmamaktadır. Küme baş ağrısı tedavi solüsyonu enjeksiyonları ile vücudun farklı bölgelerine ince ve küçük iğne enjeksiyonları ile yapılmaktadır. İğneden korkan veya işlem sırasında ağrı hissetmek istemeyen hastalarımıza isteğe göre Sedasyon Anestezisi verilmekte ve hastanın en az ağrıyı hissetmesi amaçlanmaktadır. Genellikle hastalarımızın hepsine işlem sırasında sedasyon anestezisi uygulamaktayız. Baş Ağrısı Tedavisi için ortalama 3-4 seans solüsyon enjeksiyonu önerilmektedir. 1 ay ara ile uygulanan 3 seans Tedavi bittikten 4-6 ay sonra 1 seans tedavi daha önermekteyiz.