Hipnik Baş Ağrısı

Hipnik Baş Ağrısı
Hipnik Baş Ağrısı

Hipnik baş ağrısı nadir görülen bir birincil baş ağrısı bozukluğudur. En benzersiz özelliği, YALNIZCA uyku sırasında gelişmesi ve hastayı uyandırmasıdır, bu nedenle “çalar saat” baş ağrısı olarak da adlandırılır.

Yeni veya hiç değerlendirilmemiş hipnik baş ağrısı olan kişiler, doktorları tarafından aşağıdakiler açısından dikkatlice değerlendirilmelidir:

Baş ağrısının altında yatan ikincil bir neden olmadığından emin olun. Bazı örnekler arasında, yüksek kafa içi basıncına neden olan kafa içi bozukluk, uyku apnesi, gece yüksek tansiyon, gece düşük kan şekeri ve ilaç kesilmesi (yani ağrı kesici ilacın gece boyunca etkisini yitirmesiyle bir baş ağrısı gelir); veya
Hipnik baş ağrısını taklit edebilecek farklı bir birincil baş ağrısı bozukluğu olmadığından emin olmak için. Uykudan kaynaklanabilecek birincil baş ağrısı bozukluklarına örnek olarak küme baş ağrısı ve migren baş ağrısı verilebilir.
Hipnik baş ağrıları, yalnızca uyku sırasında meydana gelen, sıklıkla meydana gelen (ayda 10 günden fazla meydana gelen) baş ağrılarıdır. Baş ağrısı uyandıktan sonra 15 dakika ile 4 saat arasında sürer. Genellikle hipnik baş ağrıları insanlarda 50 yaşından sonra başlar, ancak daha genç insanlarda da ortaya çıkabilir. Ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve genellikle iki taraflıdır (başın her iki tarafında). Bazen insanlar hipnik baş ağrıları ile mide bulantısı dahil migren benzeri semptomlar tanımlayabilir.