Diğer Kronik Baş Ağrıları

Sinüs Baş Ağrıları

SİNÜS BAŞ AĞRILARI, yüzünüzde baskı ve ağrıya neden olan sinüs enfeksiyonlarının bir belirtisidir. Soğuk algınlığı veya alerjiye sahip olmak, sinüs enfeksiyonları ve baş ağrısı riskinizi artırır. Ancak SİNÜS BAŞ AĞRILARI aslında burun semptomları olan MİGREN olabilir. Veya aynı kişide hem SİNÜS BAŞ AĞRISI hem de MİGREN ve/veya GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI aynı anda birlikte olabilir.

Sinüs Baş Ağrısı nedir?
İnsanların Sinüs Baş Ağrısı dedikleri zamanın yaklaşık %80’i aslında nazal semptomları olan bir MİGREN’dir. Sinüs enfeksiyonu ( sinüzit ) nedeniyle gerçek bir Sinüs Baş Ağrısı gelişir . Enfeksiyon sinüslerde ağrı ve baskıya neden olur.

Sinüs baş ağrıları yaygın mıdır?
Sinüs baş ağrıları enfeksiyonla birlikte çok yaygındır. İnsanların %12’sini etkileyen MİGRENİNİZ olduğunda sinüs baş ağrınız varmış gibi de hissedebilirsiniz.

Sinüs baş ağrılarına ne sebep olur?
Sinüs enfeksiyonları sinüs baş ağrılarına neden olur. Sinüslerde mukus birikmesine neden olan herhangi bir şey sinüs enfeksiyonuna yol açabilir,

örneğin:

Soğuk algınlığı en sık suçlanacak.
Mevsimsel alerjiler mukus üretimini tetikler.
Nazal polipler , burun veya sinüslerde anormal büyüme. Nazal polipler mukusun akmasını engelleyebilir.
Burun ortasından aşağı doğru kıkırdak ve kemik çizgisinin düz olmadığı zaman sapmış septum . Sapmış bir septum , mukusun düzgün şekilde akmasını önleyebilir.
Çok fazla mukus, mikroplara büyüme fırsatı verir. Mikroplar biriktikçe sinüsleri tahriş ederler. Yanıt olarak sinüs dokusu şişer ve mukusun geçişini engeller. Sıvıyla dolu şişmiş, tahriş olmuş sinüsler yüzünüzü hassas ve ağrılı hissettirir.

Alerjiler sinüs baş ağrılarına (alerji baş ağrıları) neden olur mu?

Alerjilerin kendisi baş ağrısına neden olmaz. Bununla birlikte, alerji sinüs tıkanıklığına (tıkalı burun) neden olabilir ve bu da sinüs basıncına, ağrıya ve enfeksiyona yol açabilir. Mevsimsel alerjiniz varsa ( alerjik rinit ), migren geçirme olasılığınız da 10 kat daha fazladır

Sinüs baş ağrısı nasıl bir duygudur?
Sinüs baş ağrınız olduğunda yüzünüz ağrıyor. Tipik olarak, başınızı aniden hareket ettirdiğinizde ağrı daha da kötüleşir.

Etkilenen sinüse bağlı olarak, gözlerinizin arkasında veya aşağıdaki yerlerinizde sürekli hafif bir ağrı hissedebilirsiniz:

Elmacık kemikleri.
Alın.
Burnun Köprüsü.
Sinüs baş ağrılarının diğer belirtileri nelerdir?
Sinüs baş ağrıları, yüz ağrısının yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka semptomlara neden olur:

*Ateş
*Burun tıkanıklığı
*Burundan kalın, renkli mukus akıntısı
*Kulaklarda dolgunluk hissi
*Şişmiş veya kabarık yüz

Tıkanıklık yok ise Sinüs Baş Ağrınız olabilir mi?
Tıkanıklığınız yoksa, muhtemelen sinüs baş ağrısı değildir.

Yüzünüzdeki ağrının nedeni daha çok migren (şiddetli baş ağrısı) veya gerilim tipi baş ağrısıdır

Sinüs Baş Ağrısı ile MİGREN arasındaki fark nedir?
MİGREN yüz ağrısına, burun tıkanıklığına ve burun akıntısına da neden olabileceğinden ikisini karıştırmak kolaydır. MİGREN ile burun akıntısı rengi açıktır. Sinüs enfeksiyonunun neden olduğu gerçek bir sinüs baş ağrınız varsa, ayrıca ateşiniz de olabilir ve kalın-rengi bozulmuş burun akıntısı da olacaktır.

TEDAVİMİZ :

TEDAVİ SOLÜSYONU enjeksiyonları tedavimizi kişinin şikâyetlerine göre farklı bölgelere İĞNE ENJEKSİYONLARI ile uyguluyoruz. Enjeksiyon yerlerinde ŞİŞLİK dışında tedavimizin bir yan etkisi yok. Bu şişlikler de birkaç gün sonra iz bırakmadan tamamen geçmektedir. Her seans sonrasında hastalarımızın şikayetlerinde belirgin azalma olmakla birlikte hastalarımız da ilk seanstan itibaren kullanmakta oldukları ilaçlarını da azaltmakta ve tedavi sonunda ise tamamen bırakabilmektedir.


Hipnik Baş Ağrısı

Hipnik baş ağrısı nadir görülen bir birincil baş ağrısı bozukluğudur. En benzersiz özelliği, YALNIZCA uyku sırasında gelişmesi ve hastayı uyandırmasıdır, bu nedenle “çalar saat” baş ağrısı olarak da adlandırılır.

Yeni veya hiç değerlendirilmemiş hipnik baş ağrısı olan kişiler, doktorları tarafından aşağıdakiler açısından dikkatlice değerlendirilmelidir:

Baş ağrısının altında yatan ikincil bir neden olmadığından emin olun. Bazı örnekler arasında, yüksek kafa içi basıncına neden olan kafa içi bozukluk, uyku apnesi, gece yüksek tansiyon, gece düşük kan şekeri ve ilaç kesilmesi (yani ağrı kesici ilacın gece boyunca etkisini yitirmesiyle bir baş ağrısı gelir); veya
Hipnik baş ağrısını taklit edebilecek farklı bir birincil baş ağrısı bozukluğu olmadığından emin olmak için. Uykudan kaynaklanabilecek birincil baş ağrısı bozukluklarına örnek olarak küme baş ağrısı ve migren baş ağrısı verilebilir.
Hipnik baş ağrıları, yalnızca uyku sırasında meydana gelen, sıklıkla meydana gelen (ayda 10 günden fazla meydana gelen) baş ağrılarıdır. Baş ağrısı uyandıktan sonra 15 dakika ile 4 saat arasında sürer. Genellikle hipnik baş ağrıları insanlarda 50 yaşından sonra başlar, ancak daha genç insanlarda da ortaya çıkabilir. Ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve genellikle iki taraflıdır (başın her iki tarafında). Bazen insanlar hipnik baş ağrıları ile mide bulantısı dahil migren benzeri semptomlar tanımlayabilir.


Paroksismal Hemikrania

Çoğu insan zaman zaman kötü baş ağrıları çeker . Ancak, başınızın veya yüzünüzün bir tarafında uzun sürmeyen ve günde birkaç kez olan gerçekten ağrılı baş ağrıları çekiyorsanız, paroksismal hemikranya adı verilen nadir bir baş ağrınız olabilir. Her gün veya hemen hemen her gün alıyorsanız, kronik paroksismal hemikraniniz var demektir. Buna Sjaastad sendromu da denir. Sadece bazen alıyorsanız, epizodik paroksismal hemikraniye sahip olabilirsiniz. İşte bilmeniz gerekenler.

Paroksismal Hemikraninin Belirtileri
Paroksismal hemikrania baş ağrıları, yüzünüzün bir tarafında zonklayıcı, pençe benzeri ve/veya bıçak saplanır gibi hissedilir. Sadece birkaç dakikadan 30 dakikaya kadar sürebilirler. Çoğu insan ağrılarının 0-10 ölçeğinde 10 olduğunu ve 10’un en acı verici olduğunu söyler. Bu tür bir baş ağrısı çektiğinizde genellikle normal aktivitelerinizi yapamazsınız. Diğer semptomlar şunları içerir:

Bir gözün arkasında ağrı (yüzünüzün, başınızın ve/veya boynunuzun diğer bölgelerinde de ağrı hissedebilirsiniz)
Kırmızı ve yırtıcı gözler
Yüzünüzün acı hissettiğiniz tarafında sarkık veya şişmiş bir göz
Yüzünde kızarma
Burun veya sinüs tıkanıklığı veya ağrı
Işığa veya gürültüye duyarlılık
Mide bulantısı ya da kusma

Paroksismal hemikrania ve migren baş ağrıları çok ağrılı olabilir. Ancak migren daha uzun sürer.

Paroksismal hemikranyaları tetikleyebilen nedenler:

Peynir
Çikolata
Kahve
Alkol
Sıcaklık değişiklikleri
Egzersiz yapmak
Stres veya stresten sonra rahatlama
Egzersiz yapmak
Boynunuza baskı uygulamak veya başınızı belirli bir şekilde hareket ettirmek.


Yeni Günlük Süreğen Baş Ağrısı

Yeni günlük Süreğen baş ağrısı (YGSB), nadir görülen bir kronik baş ağrısı bozukluğudur. YGSB semptomları çok aniden başlar ve orta ile şiddetli arasında değişir. Tehlikeli bir durum değildir, ancak semptomlar aylarca sürer ve hayatınızı ve rutin faaliyetlerinizi büyük ölçüde bozabilir. Bu durumun çoğu vakasının tedavisi de zordur.

YGSB’nin birincil ve ikincil olmak üzere iki ana formu vardır.

Birincil YGSB : Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve uzmanlar buna genellikle “idiyopatik” NDPH adını verir, yani uzmanlar bunun neden olduğunu belirleyemez.
İkincil YGSB : Bu, YGSB’nin başka bir durum veya hastalıkla bağlantılı olarak veya bu hastalık nedeniyle, en yaygın olarak viral bir hastalık olduğu zamandır.
Yeni günlük süreğen baş ağrısı kimleri etkiler?
YGSB herkesi etkileyebilir, ancak kadınlarda ve doğumda kadın olarak atanan kişilerde daha yaygındır. Çocuklarda ve gençlerde, özellikle 10 ila 18 yaşları arasında daha sık olabilir, ancak yine de her yaşta mümkündür.
Yeni günlük kalıcı baş ağrısı ne kadar yaygındır?
YGSB’nin ne kadar yaygın olduğuna dair sınırlı araştırma var, ancak mevcut veriler bunun nadir olduğunu gösteriyor. Norveç ve İspanya’dan gelen mevcut en iyi araştırmalar, her 100.000 kişiden 30 ila 100’ünde olduğunu gösteriyor.

Yeni günlük süreğen baş ağrısı vücudumu nasıl etkiler?
YGSB tipik olarak beyninizi doğrudan etkiler. Ancak migren benzeri özellikler gösterdiğinde ışık hassasiyeti, ses hassasiyeti, baş dönmesi, mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir.

Yeni günlük süreğen baş ağrısının belirtileri nelerdir?
YGSB semptomları benzersiz değildir, ancak bazıları alışılmadık bir şekilde ortaya çıkar.

Uzun ömürlüdürler. YGSB teşhisi için bir gereklilik, baş ağrınızın en az üç aydır olmasıdır.
Ağrı sabittir . Uzmanların çoğu, YGSB’yi bir kez başladıktan sonra kesintisiz ağrı olarak tanımlar.
Ne zaman başladığını hatırlıyorsun . Uluslararası Baş Ağrısı Derneği’nin resmi yönergeleri, Uluslararası Baş Ağrısı Bozuklukları Sınıflandırması, baş ağrısının ne zaman başladığını hatırlamanızı gerektirir. Bu, bir sağlık uzmanının yalnızca, nerede olduğunuz ve ne yaptığınız da dahil olmak üzere baş ağrısının tam olarak ne zaman başladığını hatırlayabiliyorsanız YGSB’yi teşhis edeceği anlamına gelir.
Ağrı genellikle orta ila şiddetlidir . YGSB’li kişilerde genellikle orta derecede veya daha kötü ağrı vardır. Ağrı da sürekli olduğu için kişinin hayatını ve aktivitelerini ciddi şekilde bozma potansiyeli vardır.
YGSB ile ortaya çıkan baş ağrıları, standart gerilim tipi baş ağrıları, migren gibi görünebilir veya her ikisinin özelliklerine sahip olabilir.

Gerilim baş ağrısı semptomları şunları içerebilir:

Başınızın her iki tarafında ağrı.
Ağrı, başınızın içinde veya çevresinde basınç veya sıkışma hissi verir.
Ne yaptığınıza bağlı olarak ağrı kötüleşmez.

Migren özellikleri şunları içerebilir:

Başınızın bir tarafında ağrı.
Zonlama, nabız atma veya çarpma gibi hissedilen ağrı.
Fotofobi (hassasiyet veya ışıktan kaynaklanan ağrı).
Fonofobi (seslerden kaynaklanan hassasiyet veya ağrı).
Mide bulantısı ve kusma
baş dönmesi
Görsel auralar .

Yeni günlük süreğen baş ağrısı nasıl teşhis edilir?
YGSB teşhisi çok adımlı bir süreçtir.

İlk adım, ne kadar süredir baş ağrısı çektiğiniz, ne zaman başladığı ve bundan ne hissettiğiniz dahil olmak üzere semptomlarınız hakkında bilgi toplamaktır.
İkinci adım, baş ağrısının diğer nedenlerini ekarte etmektir.
İlk adım genellikle bir sağlık uzmanının sizinle konuşmasını ve size sorular sormasını içerir. Sinir sisteminizle ilgili herhangi bir problemin belirtilerini kontrol etmek için nörolojik bir muayene de yapabilirler.

İlk adım tamamlandıktan sonra, sağlık uzmanının YGSB için başka bir neden olmadığından emin olması gerekir. Bu çok önemlidir çünkü YGSB diğer nörolojik durumlarla pek çok semptomu paylaşır.

Üç aylık gereksinime ulaşmadan önce teşhis İnsanların YGSB’ye sahip olmak için üç aylık gereksinime ulaşmadan önce tıbbi yardım araması yaygın bir durumdur. Bu durumlarda, sağlayıcınız tüm aynı teşhis adımlarını uygulayacak ancak teşhisi kesinleştirmeyecektir. Bu durumlarda, sağlayıcınız size “olası YGSB” teşhisi koyacaktır. Semptomlarla üç aya ulaştığınızda, size resmi olarak YGSB teşhisi koyabilirler.

Yeni günlük süreğen baş ağrısı nasıl tedavi edilir ve tedavisi var mıdır?

YGSB genellikle tedavisi zor bir durumdur. Bu durumun bazı vakalarının, özellikle migren benzeri semptomları olanların tedavisi daha kolaydır. Gerilim baş ağrısı vakalarının tedaviye direnç gösterme olasılığı daha yüksektir. YGSB’nin semptomlar başladıktan yıllar sonra değil daha erken tedavi edildiğinde tedaviye yanıt verme olasılığı daha yüksek olduğundan, zaman da bir faktördür.

Uyguladığımız Solüsyon Enjeksiyonları tedavisi ile tedavi uygulamaktayız ve başarılı sonuçlar almaktayız.