Sinüs Baş Ağrıları

Sinüs Baş Ağrıları
Sinüs Baş Ağrıları

SİNÜS BAŞ AĞRILARI, yüzünüzde baskı ve ağrıya neden olan sinüs enfeksiyonlarının bir belirtisidir. Soğuk algınlığı veya alerjiye sahip olmak, sinüs enfeksiyonları ve baş ağrısı riskinizi artırır. Ancak SİNÜS BAŞ AĞRILARI aslında burun semptomları olan MİGREN olabilir. Veya aynı kişide hem SİNÜS BAŞ AĞRISI hem de MİGREN ve/veya GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI aynı anda birlikte olabilir.

Sinüs Baş Ağrısı nedir?
İnsanların Sinüs Baş Ağrısı dedikleri zamanın yaklaşık %80’i aslında nazal semptomları olan bir MİGREN’dir. Sinüs enfeksiyonu ( sinüzit ) nedeniyle gerçek bir Sinüs Baş Ağrısı gelişir . Enfeksiyon sinüslerde ağrı ve baskıya neden olur.

Sinüs baş ağrıları yaygın mıdır?
Sinüs baş ağrıları enfeksiyonla birlikte çok yaygındır. İnsanların %12’sini etkileyen MİGRENİNİZ olduğunda sinüs baş ağrınız varmış gibi de hissedebilirsiniz.

Sinüs baş ağrılarına ne sebep olur?
Sinüs enfeksiyonları sinüs baş ağrılarına neden olur. Sinüslerde mukus birikmesine neden olan herhangi bir şey sinüs enfeksiyonuna yol açabilir,

örneğin:

Soğuk algınlığı en sık suçlanacak.
Mevsimsel alerjiler mukus üretimini tetikler.
Nazal polipler , burun veya sinüslerde anormal büyüme. Nazal polipler mukusun akmasını engelleyebilir.
Burun ortasından aşağı doğru kıkırdak ve kemik çizgisinin düz olmadığı zaman sapmış septum . Sapmış bir septum , mukusun düzgün şekilde akmasını önleyebilir.
Çok fazla mukus, mikroplara büyüme fırsatı verir. Mikroplar biriktikçe sinüsleri tahriş ederler. Yanıt olarak sinüs dokusu şişer ve mukusun geçişini engeller. Sıvıyla dolu şişmiş, tahriş olmuş sinüsler yüzünüzü hassas ve ağrılı hissettirir.

Alerjiler sinüs baş ağrılarına (alerji baş ağrıları) neden olur mu?

Alerjilerin kendisi baş ağrısına neden olmaz. Bununla birlikte, alerji sinüs tıkanıklığına (tıkalı burun) neden olabilir ve bu da sinüs basıncına, ağrıya ve enfeksiyona yol açabilir. Mevsimsel alerjiniz varsa ( alerjik rinit ), migren geçirme olasılığınız da 10 kat daha fazladır

Sinüs baş ağrısı nasıl bir duygudur?
Sinüs baş ağrınız olduğunda yüzünüz ağrıyor. Tipik olarak, başınızı aniden hareket ettirdiğinizde ağrı daha da kötüleşir.

Etkilenen sinüse bağlı olarak, gözlerinizin arkasında veya aşağıdaki yerlerinizde sürekli hafif bir ağrı hissedebilirsiniz:

Elmacık kemikleri.
Alın.
Burnun Köprüsü.
Sinüs baş ağrılarının diğer belirtileri nelerdir?
Sinüs baş ağrıları, yüz ağrısının yanı sıra aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka semptomlara neden olur:

*Ateş
*Burun tıkanıklığı
*Burundan kalın, renkli mukus akıntısı
*Kulaklarda dolgunluk hissi
*Şişmiş veya kabarık yüz

Tıkanıklık yok ise Sinüs Baş Ağrınız olabilir mi?
Tıkanıklığınız yoksa, muhtemelen sinüs baş ağrısı değildir.

Yüzünüzdeki ağrının nedeni daha çok migren (şiddetli baş ağrısı) veya gerilim tipi baş ağrısıdır

Sinüs Baş Ağrısı ile MİGREN arasındaki fark nedir?
MİGREN yüz ağrısına, burun tıkanıklığına ve burun akıntısına da neden olabileceğinden ikisini karıştırmak kolaydır. MİGREN ile burun akıntısı rengi açıktır. Sinüs enfeksiyonunun neden olduğu gerçek bir sinüs baş ağrınız varsa, ayrıca ateşiniz de olabilir ve kalın-rengi bozulmuş burun akıntısı da olacaktır.

TEDAVİMİZ :

TEDAVİ SOLÜSYONU enjeksiyonları tedavimizi kişinin şikâyetlerine göre farklı bölgelere İĞNE ENJEKSİYONLARI ile uyguluyoruz. Enjeksiyon yerlerinde ŞİŞLİK dışında tedavimizin bir yan etkisi yok. Bu şişlikler de birkaç gün sonra iz bırakmadan tamamen geçmektedir. Her seans sonrasında hastalarımızın şikayetlerinde belirgin azalma olmakla birlikte hastalarımız da ilk seanstan itibaren kullanmakta oldukları ilaçlarını da azaltmakta ve tedavi sonunda ise tamamen bırakabilmektedir.