Hipnik Baş Ağrısı

HİPNİK BAŞ AĞRISI, nadir görülen bir baş ağrısı türü olup sadece UYKUDA iken gelir ve uykudan UYANMANIZA neden olur. Haftanın birkaç gecesi aynı saatlerde olduğu için “ÇALAR SAAT BAŞ AĞRISI” olarak da bilinir. Bazılarında her gece olabilir.

50 yaş Yaşlılarda üstü kişilerde daha sık görülür. Kadınlarda erkeklerden daha sıktır.

Baş ağrısı, donuk, zonklayıcı, zonklayıcı, bıçak saplanır tarzda veya yanma şeklinde tanımlanabilir. Başın bir tarafında veya her iki tarafında oluşabilir. Hipnik baş ağrısı olan her üç kişiden biri şiddetli baş ağrısı atakları yaşar.

Baş ağrısı 15 dakika ile 3 saat arasında sürebilir. Birçok insan için baş ağrısı sabah 2 ile sabah 4 arasında ortaya çıkar.

Hipnik baş ağrısı olan her üç kişiden birinde daha önceleri migren öyküsü vardır. Çoğu için son migren atağı, hipnik baş ağrısının başlamasından yıllar öncedir.

Hipnik baş ağrısı için resmi tanı kriterleri şunları içerir:

  • Tekrarlayan baş ağrısı
  • Sadece uykuda gelişip uyanmanıza neden olur
  • En az üç ay boyunca, ayda 10 günden fazla ortaya çıkar.
  • 15 dakika ile 4 saat arası sürer.

Yatmadan önce GÜÇLÜ BİR FİNCAN KAHVE koruyucu bir tedavi olarak genelde etkilidir. Kahve uykunuzu kaçırır diyorsanız genelde bu hastalarda bu etki olmaz, uykuları da kaçmaz baş ağrıları da olmaz veya sayısı azalır. Fayda görmüyorsanız ilaç tedavileri için doktorunuza başvurmalısınız. Size Lityum, indometazin, Topiramat vs. gibi ilaçlar reçete edeceklerdir. Bu ilaçların da birtakım ciddi yan etkileri olduğundan doktor gözetiminde alınmalıdır.

MİGREN ve GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI başta olmak üzere KRONİK BAŞ AĞRILARI rahatsızlıklarına çözüm sunuyoruz.